Streetworking

Streetworking

Streetworking, czyli praca prowadzona na ulicy stanowi przykład metody „outreach” czyli pracy poza instytucjami, w środowisku tych, na którym pomaganie jesteśmy nastawieni. W Mokotowskim Hospicjum streetworkingiem zajmujemy się od 2008 roku.

Metoda ta jest innowacyjną forma pracy socjalnej. Poprzez swoje zindywidualizowanie, ukierunkowanie na zasoby i potrzeby człowieka, a także elastyczność i niezinstytucjonalizowanie, umożliwia pomaganie ludziom dotychczas izolowanym, odtrącanym i niezauważanym. Pozwala ona na docieranie ze wsparciem do osób bezdomnych w miejscach ich przebywania.

Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, aby wyjść na przeciw człowiekowi, który często z różnych powodów sam nie potrafi lub nie chce zgłosić się do instytucji, która mogłaby udzielić mu pomocy. Bywa bowiem czasem, że człowiek w swoim braku nadziei jest jak sparaliżowany i nic sam już uczynić nie potrafi.

Nasze działania ukierunkowane są na odnajdywaniu przez ekipę wykwalifikowanych streetworkerów osób bezdomnych, szczególnie chorych, w miejscach, w których ich przebywanie zagraża ich życiu lub zdrowiu, takich jak parki, klatki schodowe, pustostany bez mediów, piwnice i strychy, walące się kamienice. Odnalezionym proponujemy przewiezienie do noclegowni lub kiedy zachodzi taka konieczność do naszego ośrodka. Staramy się zaradzić ich bieżącym potrzebom a kiedy odmawiają doraźnej pomocy częstujemy ich chociaż kanapką i kubkiem ciepłej herbaty. Polskie Radio zrealizowało reportaż o pracy naszych streetworkerów .

Program streetworkingu realizujemy przy współpracy z warszawską Strażą Miejską. Szerzej  temat streetworkingu wśród ludzi bezdomnych poruszony jest w wydanym przez Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności „Podręczniku streetworkera bezdomności”.

Czytaj dalej

Nie tylko hospicjum | Stowarzyszenie | Organizacja Pożytku Publicznego

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress