Wyciąg ze statutu Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża
ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża jest Stowarzyszeniem nie działającym w celu osiągnięcia zysku i posiada status organizacji pożytku publicznego.
§ 2
Terenem działania Hospicjum jest miasto stołeczne Warszawa i okolice. Siedzibą Hospicjum jest miasto stołeczne Warszawa.
ROZDZIAŁ II
Cele i środki działania
§ 6.
Hospicjum swoją działalność opiera o treść Ewangelii, zwłaszcza Świętego Mateusza, rozdział 25.
Celem Hospicjum jest niesienie kompleksowej pomocy ludziom chorym oraz ludziom, którzy pozostają w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej i społecznej.
Działania Hospicjum obejmują sferę zadań publicznych, o której mowa w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku ”O działalności pożytku publicznego i o wolontariacie” /Dziennik Ustaw Numer 96 pozycja 873, dział I, artykuł 4, a mianowicie działania:
w zakresie: „pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans życiowych tych rodzin i osób”;
- w zakresie: „działalności charytatywnej”
- w zakresie „ochrony i promocji zdrowia”
- w zakresie „działania na rzecz osób niepełnosprawnych”
- w zakresie „aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy”
- w zakresie: „nauki, edukacji, oświaty i wychowania”
- w zakresie „przeciwdziałania patologiom społecznym”, zwłaszcza poprzez programy profilaktyki uzależnień oraz program streetworkingu służące niesieniu skutecznej pomocy osobom bezdomnym i wykluczonym społecznie
- w zakresie „promocji i organizacji wolontariatu”.
§7.
Hospicjum realizuje swoje cele poprzez:
1. Organizowanie Poradni i gabinetów bezpłatnej pomocy lekarskiej.
2. Organizowanie własnych ośrodków leczenia szpitalnego, własnych dziennych i stacjonarnych domów pomocy oraz schronisk dla bezdomnych.
3. Bezpłatną opiekę nad chorymi w domu – lekarską, pielęgniarską, ogólnie pielęgnacyjną, psychologiczną i socjalną, rehabilitację, pomoc w zdobyciu leków, sprzętu, załatwianiu spraw życiowych – przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej, rodzinnej i społecznej. Opieka jest kontynuowana w czasie pobytu w szpitalu, domu pomocy, noclegowni, zakładzie karnym, itp.
4. Kompleksowa opiekę nad osobami i rodzinami najuboższymi, w tym
a) rodzinami wielodzietnymi, osieroconymi, niepełnosprawnymi, rozbitymi, zagrożonymi patologią;
b) uzależnionymi i współuzależnionymi i doznającymi przemocy;
5. Kompleksową opiekę nad osobami i rodzinami bezdomnymi, realizowaną w formach właściwych i wspólnych dla pozostałych grup podopiecznych, rozbudowaną o specyficzne działania dotyczące bezdomnych;
6. Opiekę duszpasterską sprawowaną przez kapelana Hospicjum lub innego kapłana z pomocą Zespołu – nad pacjentami objętymi opieką domową oraz osobami bezdomnymi i innymi podopiecznymi, którzy sobie tego życzą. Opieka obejmuje wizyty domowe, udzielanie sakramentów, nabożeństwa i rekolekcje, pielgrzymki oraz organizowanie innych potrzebnych form pomocy. Opieka jest kontynuowaną w razie pobytu podopiecznych w szpitalu, domu pomocy, zakładzie karnym itp.
7. Stałe dyżury członków Hospicjum, na których przyjmowane są zgłoszenia podopiecznych oraz
– udzielana jest pomoc materialna, oraz specjalistów, prowadzących poradnictwo i pomoc socjalną, psychologiczna i prawną w trudnych sprawach życiowych dla osób chorych,
samotnych – zwł. w stanach depresyjnych i w szczególnie ciężkiej sytuacji (np. bezdomni, upośledzeni umysłowo, rodziny wielodzietne, byli więźniowie, uzależnieni, nie ubezpieczeni, szczególnie ubodzy).
Na dyżurach przyjmowane są dary przeznaczone dla podopiecznych.
8. Prowadzenie dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych patologią, cierpiących przemoc, inwalidzkich, wielodzietnych, niepełnych i ubogich – we współdziałaniu z władzami miejskimi i organizacjami społecznymi:
a. zajęć socjoterapeutycznych, edukacyjnych, oraz zajęć mających na celu organizowanie wolnego czasu, świetlic i ognisk;
b. kolonii i zimowisk.
9. Prowadzenie działań mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi i narkomanii oraz przemocy w rodzinie – jak diagnostyka, terapia i pomoc psychologiczna, poradnictwo i pomoc prawna i socjalna dla podopiecznych we współdziałaniu z władzami miejskimi i organizacjami społecznymi.
10. Informowanie społeczeństwa o działalności Hospicjum – poprzez ogłoszenia, organizowanie spotkań i odczytów, informacje w mediach, publikacje itp.
11. Organizowanie szkoleń, odczytów, spotkań, rozpowszechnianie publikacji – dotyczących chorób społecznych i zapobiegania im – we współpracy z instytucjami współdziałającymi.
12. Współdziałanie z instytucjami świadczącymi pomoc społeczną, charytatywnymi, religijnymi, medycznymi, a zwłaszcza organizacjami zajmującymi się profilaktyką chorób społecznych oraz opieką paliatywną nad ciężko chorymi.
13. Korzystanie z pracy specjalistów (lekarzy, pielęgniarek, psychologów, terapeutów, rehabilitantów) wynagradzanych przez instytucje współpracujące.
14. Inicjowanie w kraju i zagranicą ofiarności społeczeństwa na rzecz realizacji zadań Hospicjum.
15. Gromadzenie środków na działalność Hospicjum.
§8.
Środki finansowe:
1. Dotacje i darowizny od sponsorów – osób prawnych i fizycznych polskich i zagranicznych
2. Wpływy z kwest i puszek.
3. Fundusze uzyskane w czasie imprez i spotkań, aukcji, rozpowszechniania publikacji itp.
4. Składki członkowskie zbierane w wysokości określonej w Uchwale Walnego Zebrania Członków Hospicjum.
5. Pozyskiwaniem środków finansowych i rzeczowych na realizowanie zadań statutowych zajmuje się zespół, którym kieruje Prezes lub Wiceprezes, a koordynuje pracę Skarbnik Stowarzyszenia.
Członkowie Zarządu Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża
Założycielka Stowarzyszenia
Członek Zarządu I Prawnik